החשיבות של לימוד תורה

ישראל של היום היא מעצמה עולמית בתחום ההייטק. תעשיית הביטחון שלנו מהווה השראה לתעשיות ביטחוניות באפריקה. אנחנו אחת מן המדינות היחידות ששלחו אסטרונאוט לחלל. יש לנו כל כך הרבה הישגים בתחומים מדעיים וטכנולוגיים, עד שלעיתים נדמה כאילו לימוד תורת ישראל אינו נדרש כלל ועיקר. האמנם?

התשובה היא שיכול אדם לחקור את צפונותיו של העולם הזה מבחינה חומרית, דהיינו להתחקות אחר פלאי הפיזיקה והכימיה, לטוס לחלל או לצלול למעמקי האוקיינוס; אולם בה בעת יכול הוא גם ללמוד את התורה מתוך אמונה וידיעה כי כל הנפלאות הללו נמצאים סביבו משום שהקב"ה ברא אותם עבורו. כך למשל יכול אדם ללמוד לתואר מדעי במוסד אקדמי כלשהו ולזכות להישגים רבים, ובמקביל לעסוק בלימודי תורה אפילו באופן פרטי בביתו שלו: בעזרת ספרי קודש, באמצעות אשובה – אתר ללימוד תורה ובדרכים נוספות.

העולם הזה והעולם הבא

ראוי להדגיש כי לימוד תורה אין פירושו חזרה בתשובה מלאה, ואולי זהו הדבר שמרתיע רבים מפני הלימוד עצמו. אמנם ככל שתיעשה תשובה בעם היהודי כן ייטב, אולם הדבר תלוי לחלוטין ברצונו של הלומד: אם יסיק כי ברצונו לשמור על התורה אף יותר מאשר נהג עד כה, אזי טוב עם יעשה כן. לחלופין, אם ילמד אך ורק מתוך מטרה להגדיל את הידע שלו, טוב אם יעשה גם זאת. כל העמקה בתורה רצויה וברוכה היא.

הסיבה היא שידע של תורות מדעיות אמנם טוב לחיינו בעולם הזה, אולם ידע של תורת ישראל קיים לנו לעולם שלאחר מכן. כך למשל אדם המכיר היטב את חוקי הפיזיקה יוכל לבנות כלי רכב טובים וחזקים יותר, ומי שמתמצא במיקרו-ביולוגיה יוכל לנצל את סגולותיהם של חיידקים מסוימים על מנת לייצר תרופות חדשות שיסייעו לנו לשמור על בריאותנו בעולם הזה; אולם מי שממלא את מצוות הבורא, מכבד את אמו ואביו, גומל חסדים ומביא שלום בין אדם לחברו, ייהנה מן הפירות הללו בעולם הבא.

מדוע נברא העולם כפי שנברא?

לאורך ההיסטוריה ניסה האדם להבין את דרכו של עולם משלל היבטים מדעיים ולהבין כיצד ניתן לשפר את חייו וחיי הדורות הבאים באמצעות ניצול תכונותיו באופן מיטבי. אלא שככל שהאדם חוקר את העולם, כך מתגלה שהעולם נברא בדיוק על מנת למלא את מצוות הבורא על פי תורת ישראל ולהעניק לנו, החיים עליו באופן זמני, הבנה של סודות גדולים ונפלאים.

ניקח לדוגמה את השמש המעניקה לנו חום ואור. במשך שנים רבות תהה האדם מדוע כדור האש הגדול זורח במזרח ושוקע במערב, ועם הזמן גילה את תנועתם של גרמי השמיים ולמד כי כדור הארץ מסתובב סביב עצמו וסביב השמש. האם בכך קיבל האדם תשובה לתהייתו זו? בוודאי שלא – שהרי המעמיקים בחקר הסוגיה יגיעו במהרה לרובד נוסף של התשובה, והוא שכל המערך הפיזיקלי נועד על מנת לסייע לנו למלא את המצוות שניתנו בידינו על ידי הקב"ה, כגון הנחת תפילין וקריאת שמע. שהרי אילו לא היו בעולנו סימנים חיצוניים שיאותתו לנו מהי העת לקיים את המצוות הללו, לא היינו יודעים לקיימן במועדן!

במילים אחרות, החשיבות של לימוד תורה נעוצה בראש ובראשונה בפירות הצפויים לנו בעולם הבא; אולם מעבר לכך, לימוד התורה מהווה את הנדבך השלם והעמוק ביותר של רכישת הידע. זו אחת הסיבות בגינן רבים בוחרים לדלג על לימוד תורות מדעיות וניגשים הישר אל המקור השלם שהוא תורת ישראל, אולם על אחת כמה וכמה מוטב כי הלומד נושאים מדעיים יתעמק גם בדברי תורה וכך יקבל את המידע השלם ביותר.
תודה שפניתם
אלינו
נחזור אליכם
בהקדם