5 דברים חשובים על בת מצווה בהלכה

3.5/5 - (2 votes)

5 דברים חשובים על בת מצווה בהלכה

כל ילדה המגיעה לגיל 12 למעשה הופכת לבוגרת על פי היהדות. מה זה אומר? זה אומר שהיא הופכת להיות מחויבת במצוות בדיוק כמו כל אישה בוגרת והיא נעשית אחראית למעשיה.

הודות לכך אפשר יהיה לסמוך עליה בקיום מצוות שונות כמו הפרשת חלה, היא תוכו לנפות קמח לבדוק ביצים וכל מה שנחשב כמעשה הדורש אחריות של בגיר על מנת שניתן יהיה לסמוך עליו ועל כשרות המאכלים שעוברים דרכו.

שלא כמו הגבר, הנערה אינה נעשית חחיבת בכל תרי"ג מצוות התורה. היא אמנם תקבל שכר על כל מצווה אותה היא תקיים אך היא אינה מחויבת בהם כמו הגבר. כך היא לא תניח תפילין כמו בר המצווה, היא לא תעלה לתורה, היא לא תהיה מחויבת בישיבה בסוכה בחג הסוכות, למרות שעל המצוות שהיא תקיים, היא בהחלט תקבל שכר. (זאת מלבד המצוות אשר בהן היא אינה נוטלת כלל חלק. כמו הנחת תפילין, עלייה לתורה ועוד.

במה חייבת בת המצווה?

בת המצווה נעשית חייבת בצומות. היא לא תוכל להקל בצום יום כיפור ובצום תשעה באב כאשר על שאר הצומות היא גם תצטרך להקפיד בהתאם למצב הבריאותי שלה. היא גם תהיה חייבת במצוות הצניעות שזה כולל לבוש ארוך ולא חושפני. היא תוכל להוציא ידי חובה נשים אחרות בברכות, בקידוש וכדומה והיא תהיה מחויבת בקיום כל המצוות שאין הזמן גרמן.

מתי חוגגים את מסיבת בת המצווה?

בניגוד למסיבת בר מצווה אותו יש לציין דווקא ביום בו מלאו לנער 13 כאשר יש לסעוד סעודת מצווה במניין, הרי שמסיבת בת המצווה אינה הכרח כלל למרות שמקובל לציין את יומה הגדול של הילדה בו היא נעשית בוגרת. אין כל הכרח להיצמד דווקא ליום בו מולאים לה שנים עשר ואפשר בהחלט לבחור בכל יום אחר. אך כדאי ורצוי כי החגיגה תיערך סמוך ונראה לתאריך בו מלאו לנערה 12. מבחינת ההלכה אין בכך כל עניין וממש לא משנה מתי יציינו את האירוע.

איך חוגגים את האירוע?

אין ממש כללים איך וכיצד יש לציין את האירוע. אך ישנה בהחלט חשיבות לציין את היום אשר בו מציינים את העובדה כי הנערה נעשית מצווה ועושה. אם עד כה היא קיימה מצוות שונות רק בגלל מצוות החינוך, הרי שמיום זה היא תקיים את המצוות מתוך חיוב.

את החגיגה אפשר לערוך בצורות שונות. אפשר לנסוע לכותל המערבי ולציין שם את האירוע הגדול תוך תפילה לבורא עולם כי דרכה של הנערה תצלח והיא תראה סייעתא דשמיא בכל דרכיה. אפשר לבחור באירוע רוחני עם מצווה מרכזית שתיערך על ידי כלת בת המצווה כמו לדוגמא: הפרשת חלה וכדומה.

ציון האירוע באופן רציני ורוחני יעצים את יומה הגדול.
    תודה שפניתם
    אלינו
    נחזור אליכם
    בהקדם
    ייעוץ בוואטסאפ