7 טיפים שיסייעו לך לבחור ספר תורה כשר ומהודר

Rate this post

בין אם החלטת לרכוש ספר תורה כתרומה לבית הכנסת, כמורשת משפחתית או מכל סיבה אחרת, זוהי דרך מרגשת ומכובדת לקנות לך מצווה גדולה. ספר התורה, המלווה את היהודי לאורך כל מעגל השנה, מהווה את הרוח החיה של עם ישראל והינו נכס שערכו לא יסולא בפז. לא תמיד פשוט, אמנם, למצוא את האדם המתאים למלאכה הקדושה. ככל שמדובר בכתב סת"ם – מערכת תפילין לבר מצווה ועד מזוזה – ראוי שנמצא את השליחים הנאמנים ביותר למשימה הזו. להבדיל מכל ספר אחר המיוצר בהדפסה המונית, ספר התורה אינו מהווה רק טקסט קדוש, אלא יצירת אמנות לכל דבר ועניין הנעשית כל כולה במלאכת יד. אלו כמה טיפים חשובים ויעילים שיאפשרו לך לבחור שהמלאכה תעשה ביד המוכשרת והראויה ביותר.

הגדרת תקציב ברור מראש

נחלק את שיקולי התקציב לשני היבטים עיקריים. 

כשרות הספר

כאן, אין מקום לחיסכון בהוצאות. ייתכן מאוד שישנם מכונים מפוקפקים ובלתי מקצועיים שיציעו לך את העבודה במחיר נמוך בהרבה. פעמים רבות העלות הנמוכה באה על חשבון הקפדנות או איכות הקלף וכלי הכתיבה ועשויה להעביר לידיך ספר תורה פסול, חס ושלום, או בעל פוטנציאל לפסילה עקב עבודה ברמה ירודה.

הידור הספר

מעבר לספר עצמו, המורכב מקלף ודיו, ישנם אביזרים רבים אחרים המתלווים לספר התורה ועשויים להשפיע על המחירים. המעיל, הרימונים, האצבע, הטס, הכתר ושאר הרכיבים שנועדו לעטר את ספר התורה ולשמור עליו עשויים לנוע על טווח מחירים רחב מאוד. לכן, חשוב שנגדיר מראש מה התקציב שנוכל לעמוד בו.  

ספרי תורה נכתבים בידי יראי שמיים

מדובר בהלכה ברורה. לכן, חשוב שנכניס גם היבט זה אל קבלת ההחלטות שלנו. מעבר לניסיון ולמיומנות, מומלץ להיפגש עם רבו של סופר הסת"ם ולברר בקהילה שלו על מידותיו ויראת השמיים שלו.

הקולמוס

רוב הקולמוסים הכשרים עשויים מחומרים מתכלים אשר יש להחליפם לעתים קרובות. לכן, ישנם סופרי סת"ם המשתמשים בקולמוסי מתכת. ישנה מחלוקת לגבי כשרותם של קולמוסי מתכת ולכן מומלץ לוודא כי לא ייעשה בהם שימוש בכתיבת ספר התורה.

תכנון לוח זמנים

חשוב שניקח חשבון כי כתיבת ספר התורה עשויה לארוך שנה לכל הפחות. לכן, אם ברצונך להזמין כתיבת ספר תורה חדש, כדי לתת לקרובים לך זכות לכתיבת אותיות או להקדישו לעילוי נשמת יקיריכם, חשוב לתכנן את יעד מסירתו או הכנסתו אל בית הכנסת בהתאם ללוח הזמנים המשוער. 

אחריות על הספר

בסופו של דבר, סופר הסת"ם הוא רק אדם ועשויות תמיד לחול טעויות. חשוב לסכם מראש כיצד יתוקנו טעויות בספר ולהגדיר פיצוי כספי עקב עיכובים או עוגמת נפש שעשויה להיגרם מקבלת ספר פסול.

הוספת אותיות

הזמנת קרובים להוסיף אותיות אחרונות? יש לוודא כי נוכחות סופר הסת"ם למעמד כוללת בחוזה העבודה ביניכם.

יש להגדיר מספר הגהות מראש

מכון מקצועי וראוי יציע הגהת גברא אחת לפחות וסריקות ממוחשבות מתקדמות כחלק מתהליך הגהת הספר.
    תודה שפניתם
    אלינו
    נחזור אליכם
    בהקדם
    ייעוץ בוואטסאפ