מכירה ובדיקה של ספרי תורה, תפילין ומזוזות

Rate this post

מכירה ובדיקה של ספרי תורה, תפילין ומזוזות

הכנסת ספר תורה חדש הינו אירוע יוצא מן הכלל. כך גם רכישה של תפילין ובוודאי שגם התקנת מזוזות. כאשר זקוקים לשירות בתחום זה, חשוב לזכור את הכלל: מכירה ובדיקה של ספרי תורה, תפילין ומזוזות הינה במידה רבה עיסוק רוחני. העוסק בכך חייב להיות אדם מאמין, במלוא מובן המילה, כמובן לצד היותו מקצועי ובקיא היטב במלאכתו.

משמעותו של סופר סת"ם עתיר ניסיון

סופר סת"ם הינו אדם מיוחד, אשר מקדיש את חייו לכתיבה של ספרי תורה, תפילין ומזוזות. זהו מקצוע ערכי וחשוב ביותר שהרי מצוות לימוד התורה היא מן החשובות והקרובות ביותר לליבו של כל יהודי. כבני עם הספר, אנו מחויבים להגות בתורה וללמוד את דרכיה. היחס המיוחד לתורה, לספרי הקודש וכן לתשמישי קדושה, תפילין מזוזות מחייב כתיבה קפדנית והלכות מיוחדות. הלכות הכתיבה, צורת האותיות והטיפול המדוקדק נעשים על ידי סופר סת"ם מקצועי ועתיר ניסיון. הסופר בעל המוניטין והמנוסה ישכיל לשקוד על מלאכתו בשעת הכתיבה, על גבי הקלפים המשובחים ביותר.

כל אות חייבת להיות מושלמת

נפגשנו בבית מלון כשר בטבריה עם סופר סת"ם מנוסה וביקשנו לשמוע מעט על עבודתו. להבין יותר על כתיבה, ספרי תורה, והמזוזות. השיחה המעמיקה הותירה אותנו נפעמים מהעיסוק המיוחד. בין השאר, למדנו כי לא רק שהכתיבה נעשית בעזרת קולמוס מיוחד אלא גם שהכל נכתב על גבי קלפים משובחים ביותר. תשומת הלב המוקדשת לכתיבה או לבדיקה צריכה להיות עילאית. כל אות, כל פסיק, כל נקודה, הכל צריך להיות בדיוק במקום, שלם ומושלם. אין מקום לטעויות.

קשה לתאר את המשקל של האחריות המונח על כתפיו של מי שעוסק במלאכה חשובה ורוחנית זאת. הריכוז צריך להיות ללא רבב, ממש כפי שהביצוע צריך להיות כזה. גם מהלך בדיקה של מזוזה, למשל, או הכנת תפילין, זו לא סתם עבודה. זו שליחות שמאפשרת להמוני בית ישראל להיות חלק מן המסורת היהודית. כך למשל גם מצוות התקנת המזוזה. המזוזה, זו אשר מסמלת יותר מכל את בחירתו של אלוקים בעם ישראל. היא מזכירה לנו את תמצית היותנו יהודים ואת היותה שומרת הסף המגינה על הבית ועל יושביו.

כמה מילים על תפילין

מצוות הנחת תפילין חלה על כל ילד יהודי, החל מהגיעו למצוות. התפילין הן מתשמישי הקדושה החשובים ביותר וגם היקרים ביותר ללב. והלב של התפילין מצוי בתוך קופסאות העור – הקלף שעליו כותבים את הפרשיות. ממש כמו בכתיבת ספר התורה, כך גם כתיבת הקלף במקרה זה נעשית ביראת קודש ובתבונת היד.

לצד כתיבת התפילין או הכנת המזוזות, כדאי לומר כמה מילים על הבדיקה. למרות שאין חובה לבצע בדיקת תפילין, מקובל לבדוק מדי זמן. במיוחד אם יש סימנים המעידים על שינויים בצבע החיצוני, סימני בלאי או רטיבות (בפרט בתפילין שהועברו מאב לבן או מסב לנכדו).
    תודה שפניתם
    אלינו
    נחזור אליכם
    בהקדם
    ייעוץ בוואטסאפ