הצורך במזוזה

המצווה להתקנת מזוזות בבתי יהודים הינה עתיקת יומין ומקורה בפסוקי קודש מספר דברים שם נכתב: "והיו  הדברים האלו אשר אנוכי  מצווה היום על לבבך… וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך…" מטרת הפסוקים הללו היא להזכיר לכל יהודי בצאתו ובכניסתו לביתו שעליו להאמין באלוהיו ובאהבתו ובעקרון הגמול של שמירת המצוות. האמונה אומרת שאלוהים שומר על בתי יהודים שיש בהם מזוזות מכל משמר והם נחשבים למוגנים. מניחים אותן בכניסה לבית ולמרבית החדרים שבו, בכניסה לשערי עיר (במידה ויש בה שערים) ולמבנים שונים. המזוזה הינה קלף העשוי מעור של בהמה טהורה שעליה נכתבים פסוקי קודש מתפילת "שמע ישראל" הכתיבה נעשית על ידי סופר סת"מ ירא שמיים שהינו מומחה בתחום וזהו עיסוקו החשוב. למעשה, הקלף והכתיבה היא לב המזוזה.

הקלף יכול להיות בגדלים שונים אבל מקובל לבחור בגודל אשר מאפשר כתיבת אותיות בצורה ברורה וטובה. אותיות קטנות מדי עלולות להימחק במשך הזמן ולגרום לפסילת המזוזה. יש חשיבות לאופן  הכתיבה ולכך שהכיתוב יהיה על קלף אחד ולא על שתי יריעות, יש לכתוב ללא שגיאות וללא תיקונים ועוד. כתיבה שלא על פי  הכללים הללו עלולה לפסול את  המזוזה. את הקלף מניחים בבתי מזוזה מיוחדים קשיחים כדי להגן עליו. בתי המזוזות יכולים להיות עשויים מעץ, מתכת, פלסטיק וכדומה. אין הגבלה על אורכם. יש להתקינם בצורה מיוחדת ובאלכסון בשליש העליון של המשקוף הימני של הדלת כאשר האות ש המסמלת את המילה שדי מופנית כלפי מעלה. החלק התחתון של בית המזוזה צריך להיות מופנה אל תוך הבית. כל יהודי יכול להתקינה והוא חייב לברך את ברכת התקנת  המזוזה כדלקמן: "ברוך אתה ד' אלוהינו מלך  העולם אשר קדשנו במצוותיו וציוונו לקבוע מזוזה". לאחר הברכה הוא מתקין את המזוזה הראשית. בהמשך הוא עובר ומתקין את היתר  בחדרים ואגב כך משתדל שלא להפסיק בדיבור עד לסיום כל ההתקנות.

התקנתה היא אירוע מכונן לגבי כל יהודי. גם אנשים אשר אינם שומרים מצוות מאמינים, לרוב, בכוחה לשמירה עליהם ועל ביתם. אדם מאמין מניח את ידו עליה ומנשק אותה כל אימת שהוא נכנס ויוצא מהבית, ובמקרים רבים, אף אומר תפילה קצרה. במקרים בהם קורים אירועים קשים במשפחה נוהגים לבדוק אם  אין ביניהן פסולות, ובעת הצורך מתקנים או  מחליפים אותן. מומלץ לרוכשן אצל משווקים מורשים אשר הינם בעלי מוניטין בתחום. בשל הקדושה והחשיבות הנלווית לנושא יש צורך לקבל מזוזות שנכתבו על פי כל כללי  הדת, ומשווק כזה מייצר ומפקח על כל התהליך מקרוב. ניתן למצוא אותן במחירים שונים כאשר המהודרות שבהן נחשבות ליקרות ערך במיוחד. מקובל להניח בכניסה לבית אחת גדולה ומהודרת יותר מאשר האחרות המיועדות לתוך הבית, אבל כל אחד נוהג בעניין על פי טעמו, צרכיו, אמונתו ויכולותיו  הכספיות. מומחי המשווק יכולים לסייע בייעוץ בעת הרכישה.
    תודה שפניתם
    אלינו
    נחזור אליכם
    בהקדם
    ייעוץ בוואטסאפ