מה יש לעשות טרם רכישת ספרי תורה

ספרי תורה הם ספרים קדושים וחשובים מאוד עבור יהודים באשר הם, בין אם בישראל ובין אם בתפוצות, בין אם חרדים, מסורתיים או חילוניים גמורים. לא צריך להיות חרדים או מסורתיים כדי לרכוש ספר תורה, ואפילו יהודים חילוניים גמורים נוהגים לעיתים לרכוש ספר תורה. אחרי הכל, אף חפץ יודאיקה לעולם לא יוכל להכיל בתוכו קודש שכזה כפי שמכיל ספר תורה.

אם בכוונתכם לרכוש ספר תורה, יש כמה דברים שעליכם לעשות לפני כן. על מנת שהמעשה יהיה שלם ולא יפול בו פגם, דעו מה עליכם לעשות:

 1. ראשית הגדירו את התקציב שלכם. הרוכש ספר תורה רוכש למעשה הרבה יותר מאשר הספר עצמו, אלא גם מעיל, ארגז לספר התורה, אצבע, טס ויתר נספחים שחלקם חשובים מאוד וחלקם פחות. שימו לב שאין מחיר קבוע לספר תורה, אלא טווח מחירים רחב מאוד שנובע ממספר סיבות, כגון גודל הקלף, סגנון הכתיבה, מיומנות הסופר וכדומה.
 2. בררו מיהו סופר הסת"ם. אל תמהרו לקבל החלטה, אלא בדקו מהו הניסיון הקודם שלו בכתיבת ספרי תורה, האם הוא מחזיק בתעודת הסמכה וכמה ספרי תורה כבר כתב. במידת האפשר, בקשו ממנו המלצות או בקשו חוות דעת ממכריכם.
 3. הקפידו להזמין את ספר התורה די זמן מראש. כתיבת ספר תורה נמשכת בממוצע כשנה תמימה, וזהו נתון שעליכם לקחת בחשבון אם ברצונכם להזמין ספר שעדיין לא הוחל בכתיבתו. כמו כן תוכלו לקנות ספר תורה מוגמר ומוכן, אבל יש באפשרותכם גם להזמין ספר תורה שנמצא בשלבים שונים של תהליך הכתיבה. אם הספר שהזמנתם עדיין לא גמור, תוכלו לכתוב בו אותיות לכבוד יקיריכם – אבל אז מחירו יהיה כמובן גבוה יותר.
 4. ראו את כתב ידו של הסופר. תוכלו אף לבקש מספר דוגמאות כתב יד ממספר סופרי סת"ם שונים על מנת שתוכלו לבחור את הכתב היפה ביותר עבור הספר שלכם. שימו לב שהאותיות המתויגות שבספר התורה אמורות להיכתב בתוספת של עיגולים בקצות התגים – ויש הרואים בכך מעין סימן לניסיונו הקודם של סופר הסת"ם.
 5. . אל תתפשרו על האיכות. זוהי זכותכם ואף חובתכם לדרוש כי הקלף שנבחר יהיה איכותי, שיריעת ספר התורה תיפסל או תוחלף במקרה של חורים רבים מדי וכדומה.
 6. הקפידו על הגהות חוזרות ונשנות. רוב סופרי הסת"ם יבטיחו כי הספר עבר הגהה על ידי מחשב, אבל אל תסתפקו בכך ודרשו הגהה על ידי לכל הפחות מגיה אחד בן אנוש. חשוב גם להקפיד כי ההגהה תתבצע לאחר תיוג האותיות, וכמובן לדרוש מן המגיה אישרו בכתב שהספר נבדק כולו.
 7. סכמו מראש את תנאי האחריות על ספר התורה, כגון אופן הביצוע של תיקונים אם יימצאו כאלה על אף ההגהות; וכמובן את המחיר, תנאי התשלום וכדומה.

 
  תודה שפניתם
  אלינו
  נחזור אליכם
  בהקדם
  ייעוץ בוואטסאפ