מדוע חשוב לבצע בדיקת מזוזות ותפילין

Rate this post

בתי המזוזה והתפילין שלנו מאפשרים לכל בית יהודי לקיים את הפסוקים וּקְשַׁרְתָּם לְאוֹת, עַל-יָדֶךָ; וְהָיוּ לְטֹטָפֹת, בֵּין עֵינֶיךָ. וּכְתַבְתָּם עַל-מְזֻזוֹת בֵּיתֶךָ, וּבִשְׁעָרֶיךָ. פרשיות התורה מונחות על לבו, ראשו ושערי ביתו של אדם ומהוות את מצוות הנחת התפילין וקביעת המזוזה המשמשות כתזכורת מתמדת ליראת שמיים ולייחוד השם. בעוד שבתי המזוזה והתפילין מגיעים במגוון חומרי גלם ועיצובים, תוכנם הוא תמיד זהה – מגילת הקלף המכילה את פרשיות המזוזה והתפילין בכתב סת"ם בעבודת יד. מדי תקופה, יש לבדוק את התפילין והמזוזות ולוודא כי הם כשרים. מעבר לעובדה כי בדיקתם מחייבת מן הדין, זהו צעד מומלץ מן הזהירות. ההלכה הפסוקה במסכת יומא קובעת כי יש לבדוק מזוזת יחיד "פעמיים בשבוע" – כלומר, אחד לשלוש וחצי שנים. מזוזות רבים, המשמשות למתקנים ציבוריים, נבדקות פעמיים ביובל. 

לרוב מבצעים בדיקת מזוזות ותפילין בחודש אלול, חודש הרחמים והסליחות המוקדש לעשיית תשובה ולתיקון. עם זאת, גם אם טרם הגעת לכך, לקראת השנה החדשה ובימים אלו בו שערי השמיים פתוחים, זוהי הזדמנות לפשפש במעשינו ולוודא כי המזוזות והתפילין תקינים. מדוע יש לבדוק את המזוזות והתפילין ומה חשוב לדעת? אנו ב"אחוזת הקודש" אספנו עבורך מידע שימושי שיכין אותך לקראת המצווה הבאה שלך.

מה יכול לגרום לפסילת המזוזה?

בדיקת מזוזות נדרשת כדי לוודא כי המזוזות אינן פסולות. את הגורמים לפסילת המזוזה והתפילין ניתן לחלק לשני נושאים עיקריים:

גורמים בייצור

פעמים רבות משהיינו רוצים להאמין, עשויים לחול פגמים כבר בתהליך ייצור המזוזה, אלו כמה מהבולטים שבהם:

 • קלף המזוזה מתגלה בבדיקה כנייר דמוי קלף הפוסל מזוזה. 
 • נעשה שימוש בדיו לא איכותית שמתקלפת ומתפוררת בחלוף הזמן. 
 • פגמים באותיות הפרשיות, כמו אותיות ע' ב"שמע" או ד' ב"אחד" שאינן מוגדלות, למשל, עקב טעות סופרים.
 • מזוזות הכסף המהודרות רגישות מאוד לשינויי טמפרטורה ועשויות להשפיע על מצב הקלף.

גורמים סביבתיים

פגעי מזג האוויר עשויים להשפיע באופן ניכר על כשרות הפרשיות.

 • אנשים רבים נוטים לשמור את התפילין ברכבם. החום והחשיפה לשמש עשויים לשחוק את בתי התפילין ולייבש את הקלף העדין. 
 • על אף שבתי מזוזה רבים אטומים כיום בפני רטיבות, עשויה לחדור לחות ולפגוע בקלף ובדיו. 
 • חשיפת המשקוף לאור שמש ישיר למשך שעות רבות ביום עשויה לגרום להתייבשות הקלף.
 • מזוזות קטנות דורשות כתיבה בצפיפות רבה. לא כל סופרי הסת"ם ניחנים במיומנות הנדרשת כדי להבטיח שבחלוף השנים האותיות לא ידבקו זו לזו ועם הזמן, הקלף עשוי להיפסל.

לכן, מומלץ להישמר ככל הניתן שלא לחשוף את התפילין לפגעי מזג האוויר ולמקם את המזוזות במקום מוצל ומוגן ככל הניתן. כדי להימנע מנזקים לאורך זמן, מומלץ להזמין פרשיות עם אותיות בגודל 12 לפחות אשר לא יידבקו זו לזו בקלות. 

הגיע הזמן לערוך בדיקת מזוזות ותפילין? נשמח לעמוד לרשותך

"אחוזת הקודש" מציעה בדיקת מזוזות ותפילין בסטנדרטים הקפדניים ביותר ומשלבים הגהת מחשב מתקדמת עם בדיקת "גברא" על ידי סופר סת"ם מומחה ומנוסה. לפרטים נוספים, אנו מזמינים אותך להשאיר פרטים באתר כעת.
  תודה שפניתם
  אלינו
  נחזור אליכם
  בהקדם
  ייעוץ בוואטסאפ