בדיקת סת”ם

3/5 - (4 votes)

סופר סת”ם (ראשי תיבות של ספרי תורה, תפילין, מזוזות מגילות) הינו מקצוע עתיק יומין ובעל חשיבות רבה, המלווה את העם היהודי עוד מתקופת המקרא. ההלכה היהודית קובעת כי תשמישי הקדושה, בניהם ספרי תורה, תפילין ומזוזות ייחשבו כשרים, רק במידה וייכתבו בעבודת יד על ידי סופר סת”ם ירא שמיים.

כתיבת סת”ם הינה כתיבה מוקפדת, הנעשית במומחיות רבה, תוך שימת דגש על כללי כתיבה, שמטרתם לשמור על כשרותם של ספרי התורה, התפילין, והמזוזות. בעת כתיבתו, סופר הסת”ם כותב את האותיות הקדושות על יריעת קלף אחת משובחת ואיכותית שעשויה מעור בהמה טהורה, יחד עם ‘קולמוס’ המשמש ככלי כתיבה ועשוי מקנה או נוצה ומשתמש בדיו מיוחד המכונה דיו סת”ם. ישנם סופרי סת”ם שכותבים גם ספרי נביאים וכתובים וכן את פרשת פיטום הקטורת.

על מנת לוודא כי ספרי התורה, התפילין או המזוזות שנכתבו, אכן כשרים, יש לבצע בדיקה מיוחדת, יסודית ומקיפה. בדיקה זו נקראת בדיקת סת”ם.

בדיקת סת”ם

בדיקת סת”ם, נעשית למעשה לאחר הכתיבה והיא מתבצעת על ידי מגיהה מוסמך ועל ידי בדיקה ממוחשבת. בתחילה, המגיהה, שלמד את הדינים והוסמך במיוחד לבדיקת סת”ם, עובר על הקיים, לוודא שהכול אכן נכתב כשורה. הבדיקה הינה בדיקה מקיפה ודקדקנית – החל מצורת האותיות, הקפדה על צבען השחור ועד לשימת דגש על רווחים תקינים ביניהן. בנוסף המגיהה בודק אם ישנן אותיות החסרות בטקסט. בדיקות אלו יכולות להתבצע אך ורק בידי אדם. לאחר שהמגיהה עבר על הדברים בעצמו, נעשית בדיקה ממוחשבת שנועדה לאתר אותיות נוספות או חסרות, במקרה שלא נמצאו בשלב הבדיקה הראשוני.

גם לאחר שימוש – בדיקת סת”ם

ספר תורה יהיה חייב בהגהה מחודשת במידה ויימצאו בו שלוש טעויות רצופות, מזוזה תהיה חייבת בבדיקה כל שלוש שנים וחצי(ויש הנוהגים לפני חגים ובמיוחד לפני חודש אלול) וגם את התפילין יש לבדוק כל שלוש שנים וחצי. במידת הצורך ישופצו בתי התפילין ויוחלפו  סוגי הרצועות. כאשר לכל מוצר שייבדק יצורף תעודת בדיקה.

הסיבה שיש צורך לבצע בדיקת סת”ם, בכל תקופה, גם לאחר השימוש בתשמישי הקדושה היא ומאחר והאותיות יכולות לדהות ולהימחק עם הזמן ואז נמשיך חס וחלילה להשתמש בתשמישי קדושה שהם פסולים לשימוש.

כתיבה ובדיקת סת”ם – רק בידי מומחים

קיימת חשיבות גדולה באשר לפנייה לסופר סת”ם מקצועי ומומחה, מאחר וסופר סת”ם שאינו כזה, יכול לטעות חס ושלום בכתיבה, או חלילה מזה – לזלזל בדבר בכך שאינו בקי בכל ההלכות ובמלאכת הכתיבה הדקדקנית והקפדנית.
    
בחברת “אחוזת הקודש”, תמצאו שירות מקצועי ביותר של סופרי סת”ם ומגיהים מומחים, העוסקים במלאכת קודש זו, עם וותק וניסיון רב בתחום. תוכלו לבוא להתרשם מכל התהליך המרתק של כתיבה ובדיקת סת”ם במרכז המבקרים המפואר שנמצא במקום. תוכלו לבוא ולחוות רגעים מרגשים, שמחים ומעצימים, בכל חייו של יהודי, באשר הוא.

 

לעוד פרטים על בדיקת סת”ם:

    תודה שפניתם
    אלינו
    נחזור אליכם
    בהקדם
    ייעוץ בוואטסאפ