בדיקת תפילין

5/5 - (1 vote)

את מצוות הנחת התפילין, אחת מן המצוות החשובות ביותר עבור היהודי, אנו פוגשים בספר דברים, כאשר שם נאמר: וקשרתם אותם לאות על ידיך והיו לטוטפות בין עיניך”. (דברים פרק ו,ח’) “טוטפות”- אלו הן התפילין. מצוות הנחת התפילין מהווה קשר וזיכרון תמידי בין היהודי לאלוקיו, כאשר בכל יום מעיד היהודי כי הוא מאמין ב- ה’ אחד ובאהבתו הגדולה והעזה כלפיו.
    
מצוות הנחת תפילין מיועדת לבנים, אשר להם מלאו גיל 13- שזהו גיל בר מצווה. היא מתקיימת ביום ולא בלילה, ובימי חול בלבד. על מצוות הנחת התפילין נאמר כי היא שקולה כנגד כל המצוות שבתורה וכי היא אחת משלושת המצוות אשר מהוות “אות”, כלומר סימן, לקשר המיוחד בין היהודי לאלוקיו. על כן, נחשבת היא לאחת המצוות החשובות.

צורת התפילין

   התפילין מורכבות משתי קופסאות עור שחורות המכילות בתוכן קלף עליהן כתובים ארבע פרשיות מהתורה. אנו מבחינים בין שתי שיטות עיקריות, המבדילות בניהם בסדר כתיבת הפרשיות, שיטת רש”י ושיטת רבנו תם. בעניין בחירת השיטה, כל אחד הולך לפי מסורת אביו או דעת רבותיו. לכל קופסת עור שחורה אנו למעשה מחברים רצועת עור – גם היא שחורה, המשמשת אותנו להנחה. אנו מניחים “תפילין של יד”- על גבי הזרוע ו”תפילין של ראש” על גבי הראש.

בדיקת תפילין

    מעיקר הדין ולפי רוב הפוסקים, אין צורך לבצע בדיקת תפילין. יחד עם זאת, רבנים ממליצים לבצע בדיקת תפילין אחת לכמה שנים. ונסביר. ראשית, חשוב לדעת כי לא מבצעים בדיקת תפילין סתם, כיוון שהבדיקה כרוכה בהוצאה של הפרשיות מן הבתים ומדובר בהליך מעט מורכב שלא תמיד תורם להן. לכן, לפני שאנו מבצעים בדיקת תפילין מומלץ לבדוק מספר סימנים אשר יסייעו לנו להחליט האם נדרש להוציא את הפרשיות מהבתים או לא.

סימנים “מחשידים”

מי שהתגלו על בתי התפילין שלו מבחוץ סימני התנפחות בצבע, או קילוף כלשהו, מומלץ לבצע בדיקת תפילין, שכן סימנים אלו יכולים להעיד על רטיבות או על עמידה ממושכת בתנאי חום ושמש קיצוניים, ויכולים להשפיע בוודאי גם על הפרשיות הכתובות. בנוסף, מי שקיבל תפילין לידיו בירושה והן לא היו בשימוש באופן יומיומי, מומלץ גם כן לבצע בדיקת תפילין.
       
מציאות אחרת שיכולה להתרחש היא, במידה וברצועות העור יש דבר מה פגום, בין אם זה בצבע של הרצועה ובין אם זה קרע כלשהו ברוחבה, יש לצבוע את הרצועה או להחליף אותה. הכול כמובן בהתאם לצורך.
בתי תפילין שפינותיו נמצאו מעוגלות, פסולות לשימוש, כיוון שעל פי ההלכה על הבתים להיות רבועים באופן מדויק. במידה ויש פגימה מעל 1% בית התפילין נפסל. מי שלא בטוח לגבי פינותיו של בתי התפילין, מומלץ גם כן לפנות לסופר סת”ם, אשר יבצע בדיקת תפילין.

    
צריכים לבצע בדיקת תפילין? רק בחברת “אחוזת הקודש”

במידה ומתעוררים אצלכם סימנים מחשידים על גבי התפילין, תוכלו לבצע בדיקת תפילין אצל חברת “אחוזת הקודש”. חברת “אחוזת הקודש” מתמחה בכתיבה, מכירה ובדיקה של ספיר תורה, תפילין ומזוזות למגזר הפרטי והמוסדי.
   
לחברת “אחוזת הקודש” סופרי סת”ם ומגיהים מוסמכים ומוכשרים לביצוע בדיקה או שיפוץ של בתי תפילין, והיא נעשית במהירות וביעילות ומגיעה עם תעודה שנעשתה בדיקה. צוות “אחוזת הקודש” ישמח לעמוד לשירותכם בכל עת, בשמחה גדולה.
    תודה שפניתם
    אלינו
    נחזור אליכם
    בהקדם
    ייעוץ בוואטסאפ