מזוזות

2.4/5 - (9 votes)

מזוזות- מקורות וטעמים

את מצוות מזוזה, אנו פוגשים לראשונה בפרשיות ספר דברים, כאשר אנו מצווים: “והיו הדברים האלה אשר אנוכי מצווך היום על לבבך…וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך” (דברים פרק ו’ פסוקים ו’-ט’) ובהמשך, “ושמתם את דברי אלה על לבבכם ועל נפשכם… וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך…” (דברים פרק י”א, פסוק י”ח) מטרת המצווה היא לשמש תזכורת תמידית לעם ישראל, ביציאתם ובכניסתם לבית, שעליהם להאמין בייחודו של אלוקים אחד, באהבת ה’ ובעיקרון הגמול בעקבות שמירת המצוות.

מצוות מזוזה – מה היא מאגדת?

מצוות מזוזה, היא כאמור, מצוות עשה מן התורה, כאשר אנו מצווים לקבוע מזוזה על דופן פתח בית מגורים ובפתחי חדרים בבית מגורים וכן בשערי יישובים וערים במידה וקיים בהם שער. בהלכה, השם ‘מזוזה’ מכוון הן כלפי דפנות הפתח והן כלפי תשמיש הקדושה. תוכנה העיקרי של המזוזה, הוא למעשה קלף, הנכתב על ידי סופר סת”ם ובו נכתבות פרשיות “שמע ישראל” ו-“והיה אם שמוע” מספר דברים. יריעות הקלף, מכונסות בתוך ‘בית מזוזה’- התקן קשיח שנועד לכסות את הקלף ולשמור עליו מכל מפגע.

ממה נעשים בתי מזוזות ומהו אורכם?

בתי מזוזה, מיוצרים מחומרים שונים: פלסטיק, על סוגיו, כסף וגם עץ. אין הגבלה לגבי אורכן של מזוזות, כאשר כיום מקובל שמזוזות נעות באורך של 10- 12 ס”מ. מזוזות עם אורך קלף קטן מחייבת כתיבה של סופר סת”ם הנעשית עם אותיות קטנות יותר, אשר עלולות להימחק ולגרום לפסילת מזוזה, זאת הסיבה שאנשים רבים מעדיפים לקנות מזוזות באורך גדול יותר.

כתיבת מזוזה

כתיבת מזוזה, נעשית על ידי סופר סת”ם, איש ירא שמיים ונחשבת מעלה גדולה בקודש. יריעת הקלף, לקוחה מעור של בהמה טהורה, כאשר סדר הכתיבה של הפרשיות מתחיל ב”שמע ישראל” ולאחר מכן “והיה אם שמוע”. במידה וסדר הכתיבה הפוך, המזוזה פסולה. בנוסף, יכולים להתקיים מספר מקרים נוספים אשר יגרמו לפסילת המזוזה, כמו מזוזה שנכתבה על שתי יריעות קלף ולא אחת, אותיות דהויות וכן טעויות ושגיאות שנעשו תוך כדי כתיבה ואסור לחזור לתקנם.

מזוזות – שמירה והגנה ליהודי

“מזוזות” – הן אותיות זז מוות.  במקומות רבים בדברי חז”ל, ניתן למצוא את המזוזה, כשומרת ומגנת על היהודי.
מוכרים במיוחד הם דברי הזוהר בפרשת ואתחנן, על כך שהמזוזה שומרת על היהודי מבפנים ומבחוץ ואכן, בעת שמתרחשים בחייו של אדם אירועים קשים, כגון מחלה קשה, לא עלינו, איבוד פרנסה, ועוד צרות שבאות, נוהגים לבדוק האם המזוזות פסולות ובאם הן פסולות, מחליפים או מתקנים אותם.

“אחוזת הקודש” –  כשאיכות, שירות ומחיר משתלם נפגשים

“אחוזת הקודש” מתמחה בכתיבה, מכירה ובדיקה של ספרי תורה, תפילין ומזוזות הנכתבים על גבי הקלפים המשובחים ביותר. במלאכת הקודש של המפעל עוסקים עובדים שבתוכם סופרי סת”ם, מגיהים ומשפצי תפילין אשר הוסמכו בקפידה על ידי רבנים גדולים. ואלו מספקים את השירות המקצועי, היעיל והמהיר למגזר העסקי ולמגזר הפרטי לאלפי לקוחות מרוצים בארץ ובעולם.

    תודה שפניתם
    אלינו
    נחזור אליכם
    בהקדם
    ייעוץ בוואטסאפ