מידע על ספרי תורה

ספרי התורה נחשבים לתשמיש הקדושה הקדושים ביותר ליהודי בגלל שבהם, למעשה, נכתבות מהויות הדרך, החיים המשמעות והלב של הדת היהודית. התורה הכתובה בהם היא מקור כל החיים, הטוב, היופי הקיימים עבור היהודי בעולם הזה. לאורך כל ההיסטוריה היו מקרים בהם אנשים היו נכונים לאבד חייהם כדי לשמור על שלמותם, ובמקרים רבים בהם הם אבדו, נוצר שבר גדול בקהילה. בשל כל הנושאים  החשובים האלו ואחרים נוספים יש חשיבות רבה מאוד לדרך כתיבתו וייצורו של כל ספר תורה חדש. יש לכתוב אותו בקפידה, במסירות ותוך כדי מחשבה עמוקה. בנוסף לכך, כל אחד שנפסל בשל סיבות שונות אינו יכול יותר לשמש את הקהילה ומועבר לגניזה במקומות מיוחדים.

הכתיבה נעשית על קלף מיוחד שעשוי מעור של בהמה טהורה. האדם שאמון על הכתיבה הוא סופר סת"מ, איש ישר וירא שמיים שלמד את רזי המקצוע והוכשר לכך על ידי המוסדות הרבניים. הוא כותב גם על מזוזות ובתי תפילין. הכתיבה הינה ייחודית ונעשית על ידי קנה או נוצה שטבולים בדיו שחור מיוחד. לאותיות יש צורה ייחודית מרובעת שמקושטת עם תגים וסלסולים שונים. הם משתנים בהתאם לנוסח ולמסורת של קהילות אשכנז או ספרד. הפיסוק נעשה על פי טעמי המקרא שנחשבים לסימני הפיסוק העתיקים. הם מופיעים מתחת ומעל  האותיות ומסמנים לקורא את נגינת  המילים, את צורת ההגייה, חלוקת המשפט ועוד. כל  מי שקורא בספר תורה חייב להכיר את  הסימנים הללו מקרוב.

תהליך הכתיבה מורכב וארוך מאוד. יש להקפיד על כללים שונים אחרת הקלף הנכתב או כל הספר עלולים להיפסל. אסור לטעות בכתיבה, להוסיף אות, להחסיר או לתקן. יש להקפיד על דיו שעשויה מפיח להבת נר, גומא שרף אילן ועוד. אלה סוגי דיו שמחזיקים מעמד זמן רב, ולכן, חשיבות  השימוש בהן. מבחינים בשתי צורות עיקריות של ספרי תורה. האחד הוא מראה של תיק המקובל מאוד בקרב יהדות ספרד. התיק עשוי, לרוב, מעץ איכותי ויהיה מכוסה בבדים ובמתכות כסף וזהב. הצורה השנייה היא מעיל המכסה את הקלף והיא מקובלת יותר בקרב יהדות אשכנז. הקלף, במקרה זה, יהיה גלול על מוטות עץ ומולבש בתוך בד קטיפה המעוטר בצבעי כסף וזהב. על הבד רקומים פסקי קודש וציורים שונים מנושאים דתיים חשובים ובעלי משמעות.

נהוג לקשט כל אחד ברימונים, כתרים, וטסים רקומים המולבשים עליהם. התוספות המהודרות מייפות מאוד וגורמות לו להיראות מרשים ומהודר ביותר. הכנסת ספר תורה לבית כנסת היא אירוע חגיגי מאוד. בבתי כנסת שיש בו קהילות מעורבות נהוג להכניס שניים המקובלים על שתי  העדות. בשל חשיבותם וקדושתם מומלץ לרכוש אותם אצל משווק אשר מקפיד על תהליך הכתיבה והייצור שלהם. הספרים שלו הינם איכותיים וטהורים. קיים מבחר גדול וכל לקוח יכול לקבל ייעוץ והכוונה בדרך לרכישה נכונה.
    תודה שפניתם
    אלינו
    נחזור אליכם
    בהקדם
    ייעוץ בוואטסאפ