מצוות המזוזה

5/5 - (1 vote)

כל מה שרציתם לדעת על מצוות מזוזה – שומר דלתות ישראל

שומר ישראל,

שמור שארית ישראל, ישראל.

שומר ישראל, שמור שארית ישראל,

האומרים שמע ישראל “

(מתוך הסליחות)

אחת המצוות העמוקות והשורשיות ביותר בליבו של כל יהודי, היא מצוות המזוזה. אנחנו מצווים בספר דברים פרק ו’ פסוק ט’: “וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך”. המזוזה – היא יריעת קלף שעשויה מעור בהמה, ועליה נכתב בידי סופר סת”ם, יהודי מומחה, ירא שמיים, פסוקים מהתורה, אשר מדברים על שתי מצוות עיקריות ביהדות – מצוות אהבת ד’- “שמע ישראל” ומצוות מזוזה. מצוות מזוזה נושאת בחובה דינים שונים, עליהם יש להקפיד בעת קביעתה. מאמר זה יעסוק בדינים אלו.

טעם מצוות המזוזה

מצוות מזוזה, כמו מצוות ציצית, נועדה על מנת להזכיר לנו את מציאות ה’ בכל עת. בכל זמן שיהודי יכנס וייצא, הוא ייפגש עם המזוזה הקדושה בפתחו של כל משקוף ובית. אמרו חכמים ראשונים: “כל מי שיש לו: תפילין בראשו ובזרועו, וציצית בבגדו ומזוזה בפתחו – מוחזק הוא שלא יחטא, שהרי יש לו מזכירים רבים, והן הן המלאכים שמצילים אותו מלחטוא, שנאמר חונה מלאך ה’ סביב ליראיו ויחלצם (רמב”ם, הלכות מזוזה) נוהגים להניח את היד על המזוזה, כאשר יוצאים ובאים לבית, ואומרים: “ה’ ישמור צאתי ובואי מעתה ועד עולם.” ויש הנוהגים לנשק את המזוזה בכניסה וביציאה.

היכן מתקינים את המזוזה?

המזוזה היא סימן ההיכר שלנו. בכל בית יהודי בעולם, נראה בפתח מזוזה. את המזוזה אנו מתקינים על כל פתח עם משקוף בצד ימין (מלבד מקרים מיוחדים). חדרי שירותים, אמבטיה ומקלחות – פטורים ממצוות מזוזה.

כיצד נעשית קביעת מזוזה?

סופר סתם הוא שמבצע את המלאכה הקדושה של כתיבת מזוזה, כמו גם בדיקה של מזוזות קיימות במידת הצורך.

את המזוזה אנחנו קובעים בצידה הימני של הדלת מכיוון הכניסה. יש לוודא שהמזוזה מכוונת כלפי מעלה, כאשר האות ש’ של המילה ש-די, נמצאת למעלה. ההנחה של המזוזה תיעשה בשליש העליון של הדלת, ובאלכסון לכיוון פנים הבית.

מה מברכים?

מברכים את הברכה:

 “ברוך אתה ד’ אלוקינו מלך העולם אשר קדשנו במצוותיו וציווינו לקבוע מזוזה”

לאחר סיום הברכה, יש לקבוע את המזוזה ולהשתדל שלא להפסיק בדיבור עד לסיום קביעת כל המזוזות הנותרות בבית.

מי יכול לקבוע מזוזה?

כל יהודי.

תפקידה של המזוזה:

תפקידה של המזוזה הוא להזכיר לנו את התפקיד הייחודי שלנו, בתור יהודים. היא מזכירה לנו את האמונה באלוקים. בנוסף, היא מסמלת את ההשגחה הפרטית הגדולה והמיוחדת של הקב”ה על בתיהם של ישראל, ועל הדרים בתוכם.

אותיות ש-די מסמלות גם ראשי תיבות: שומר דלתות ישראל.

כמה עולה מזוזה?

כיום ניתן למצוא מגוון גדול ורחב של מזוזות שעשויות בבתים שונים, מחומרי גלם דוגמת כסף, עץ, פלסטיק ועוד. המזוזות יכולות להגיע בדרגות אורך שונות, אם כי המקובל הוא אורך של כ-12-10 ס”מ.

מזוזות למכירה מוצעות במחירים שונים אשר מתאימים לכל כיס, מה שמסביר עוד יותר מדוע מדובר בפריט חובה עבור הבית הישראלי.

כל מוצרי היהדות במקום אחד

באחוזת הקודש תמצאו מגוון מזוזות למכירה. תוכלו לרכוש אותן אם אתם עוברים לבית חדש, או צריכים להחליף מזוזה ולקנות אחת חדשה. כמובן שבמקביל תוכלו להצטייד בכל תשמישי הקדושה ומוצרי היודאיקה הדרושים, בין אם קניית תפילין, ספרי תורה, סידורים וכן הלאה. בנוסף אנחנו מציעים שירותים משלימים חיוניים, דוגמת בדיקת סת”מ עבור המוצרים השונים. מתוך הקדושה ושמירת המצוות, נזכה לחיות חיים טובים ומאושרים, בלב שמח.

מוצרים נבחרים
    תודה שפניתם
    אלינו
    נחזור אליכם
    בהקדם
    ייעוץ בוואטסאפ